Najveće zablude o mršavljenju i treningu – Šta nauka kaže?

Snalica Blog 2024-08-13

Otkrivamo česte zablude o mršavljenju, treningu i ishrani. Da li sauna zaista topi masne naslage? Koliko belančevina vam je potrebno? Sve odgovore donosimo u ovom članku.

Najveće zablude o mršavljenju i treningu – Šta nauka kaže?

Mnogi ljudi pokušavaju da se oslobode viška kilograma različitim metodama, ali često nailaze na netačne informacije koje ih odvode u pogrešnom smeru. U ovom članku razmotrićemo najčešće zablude vezane za gubitak težine, trening i ishranu.

Zabluda: Sauna topi masne naslage

Mnogi veruju da boravak u sauni može značajno doprineti mršavljenju. Iako sauna aktivira metabolizam, jača sistem termoregulacije i pomaže u čišćenju organizma, preznojavanje do iznemoglosti nema veze sa gubitkom masnih naslaga. U sauni se gubi voda kroz znoj, što se može reflektovati na trenutnom padu težine, ali taj gubitak se brzo nadoknadi unošenjem tečnosti.

Zabluda 1: Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće

Suprotno popularnom verovanju, izuzetno lagano dizanje tegova ne stvara izuzetno jake mišiće. Najveće povećanje snage se postiže brzim izvođenjem pokreta u fazi dizanja. Dugotrajan trening sa minimalnim opterećenjem ne daje optimalne rezultate.

Zabluda 2: Što više belančevina, to više mišića

Iako belančevine podstiču proteinsku sintezu, neumerene količine nisu potrebne. Mnogo je važnije vreme unošenja belančevina i njihova kombinacija sa ugljenim hidratima. Posle treninga preporučuje se šejk sa većim udelom ugljenih hidrata (2/3) i manjim belančevina (1/3), dok kasnije u toku dana treba obrnuti ovu proporciju.

Zabluda 3: Istezanje nogu je bezbednije od čučnjeva

Nedavna istraživanja pokazala su da vežbe otvorenog lanca (kao što je istezanje nogu) mogu biti potencijalno opasnije po kolena od vežbi zatvorenog lanca (kao što su čučnjevi). Razlog leži u neravnomernom pritisku na kolenski zglob koji nastaje zbog minimalnog vremenskog odmika u aktivaciji pojedinih delova kvadricepsa.

Zabluda 4: Bolan mišić treba potpuno izbegavati

Ako mišić ne boli na dodir i možete normalno da izvodite pokrete, ne morate preskakati trening. Počnite sa laganim zagrevanjem, a zatim radite tri seta po 10-15 ponavljanja sa umerenim opterećenjem. Mnogi iskusni treneri primećuju da blaga aktivacija bolnog mišića može ubrzati oporavak.

Zabluda 5: Istezanje pre treninga sprečava povrede

Istezanje hladnih mišića pre treninga može ih destabilizirati i povećati rizik od povreda, posebno pri dizanju velikih težina. Umesto statičkog istezanja, preporučuje se lagano zagrevanje ili dinamičko istezanje. Prava vrednost istezanja je u povećanju elastičnosti, a ne u sprečavanju povreda.

Zabluda 6: Topla kupka ublažava bol u mišićima

Suprotno očekivanjima, hladna voda je efektivnija u ublažavanju upale mišića posle treninga. Dok vežbate, krvni sudovi se šire i u mišićima se taloži telesni otpad poput mlečne kiseline. Hladnoća sužava krvne sudove, smanjujući količinu otpadnih materija koje ostaju u mišićima.

Zabluda 7: Dizanje tegova nije za žene

Žene se često plaše da će dobiti prevelike mišiće ako dižu tegove, ali to je zabluda. Muškarci imaju 20-30 puta više testosterona, što je ključni faktor za rast mišića. Dizanje tegova preporučuje se svim ženama jer očvršćuje mišiće, ubrzava metabolizam i pomaže u sagorevanju masti.

Zabluda 8: Trčanje ne oblikuje mišiće

Trčanje i drugi oblici kardio treninga mogu pomoći u izgradnji i definisanju mišića, posebno u donjem delu tela. Ovo je posebno korisno za one koji žele da kombinuju kardio sa treningom snage kako bi postigli optimalne rezultate.

Zabluda 9: 8 čaša vode dnevno čini čuda

Organizam većinu vode dobija iz hrane, a potreba za tečnošću varira od osobe do osobe. Najbolji pokazatelj je osećaj žeđi – pijte kada ste žedni.

Zabluda 10: Trbušnjaci tope salo na stomaku

Iako trbušnjaci jačaju mišiće trbuha, ne mogu ciljano ukloniti salo s ovog područja. Gubitak masti se dešava ravnomerno tokom celog tela, a najefikasniji način za smanjenje opšte telesne težine je kombinacija ispravne ishrane i kardio treninga.

Ključni zaključci

  • Trenutni gubitak težine u sauni je rezultat gubitka vode, a ne masti
  • Za optimalan rast mišića važnije je kako i kada jedete belančevine nego njihova količina
  • Vežbe zatvorenog lanca (čučnjevi) su često bezbednije po zglobove od vežbi otvorenog lanca
  • Dizanje tegova je korisno za žene i ne dovodi do "prevelikih" mišića
  • Gubitak masti se ne može lokalizirati – trbušnjaci ne tope salo samo na stomaku
  • Kombinacija treninga snage i kardio vežbi daje najbolje rezultate

Razumevanje ovih principa može vam pomoći da izbegnete česte greške i postignete bolje rezultate u svom fitnes putovanju. Pametno vežbanje, pravilna ishrana i realna očekivanja su ključ uspeha.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.