Kondilomi i HPV virus: Simptomi, lečenje i vakcine
Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu, dijagnozi, lečenju i vakcinama. Pročitajte iskustva i savete o ovoj neprijatnoj bolesti.
Kondilomi i HPV virus: Sve što treba da znate
Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da se razvije u karcinom. Uzročnik je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu.
Šta su kondilomi i kako se prenose?
HPV virus postoji u preko 80 identifikovanih tipova, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne promene, dok drugi predstavljaju rizik za razvoj raka. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV 6 i 11, koji ne dovode do karcinoma, dok tipovi kao što su HPV 16, 18, 31 i 45 mogu izazvati maligne promene.
Virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguća je i vertikalna transmisija sa majke na dete, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko se javljaju i usne promene usled oralnog seksualnog odnosa.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji:
- Kod muškaraca – na penisu, otvoru uretre, anusu
- Kod žena – na vulvi, vaginalnom otvoru, perineumu, ređe unutar vagine i na grliću materice
To su mekane, papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozne. Dugo vremena mogu ostati neprimećene jer su obično bezbolne.
Dijagnoza i moguće greške
Postavljanje tačne dijagnoze može biti izazovno. Neki lekari mogu pogrešno protumačiti promene, što je slučaj kod jedne pacijentkinje kojoj su tri lekara dali različite dijagnoze – od kondiloma do bezopasne polipoze. Zbog toga je važno tražiti više mišljenja pre nego što se započne terapija.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno:
- Krioterapija – zamrzavanje tečnim azotom
- Laser – posebno efikasan za unutrašnje kondilome
- Topikalni preparati – podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil
- Hirurško uklanjanje – za veće promene
Važno je napomenuti da ove metode leče samo vidljive promene, a ne eliminišu sam virus. Česti su recidivi, pa je potrebno više tretmana.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće dolazi do bržeg širenja kondiloma zbog promena u imunitetu. Lečenje se mora sprovoditi čak i u trudnoći, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, intervencija se obično vrši neposredno pre porođaja.
HPV vakcine
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV-a:
- Cervarix – štiti protiv HPV 16 i 18 (kancerogeni tipovi)
- Gardasil – četvorovalentna vakcina koja štiti i od HPV 6 i 11 (uzročnici kondiloma)
Vakcine se preporučuju devojkama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Daju se u tri doze tokom šest meseci. Iako su efikasne u prevenciji, ne leče postojeću infekciju.
Statistike i značaj prevencije
U Srbiji se godišnje otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice, a svakog dana jedna žena umre od ove bolesti. HPV je uzročnik u preko 90% slučajeva, što čini prevenciju vakcinacijom i redovnim pregledima od vitalnog značaja.
Iskustva i saveti
Mnoge žene dele iskustva o greškama u dijagnostici i teškom procesu lečenja. Ključni savet je da se uvek traži drugo, pa i treće mišljenje pre početka terapije. Takođe, važno je izbeći paniku – iako su kondilomi neprijatni, većina tipova HPV-a ne dovodi do raka.
Redovni ginekološki pregledi, PAP testovi i svesnost o sopstvenom zdravlju najbolji su način da se ova bolest otkrije i leči na vreme.